Opis i lokalizacja Zatoki Gdańskiej


AZS Centralny Ośrodek sportu Akademickiego

  • Ośrodek w Gdańsku - Górki Zachodnie

    ul. Stogi 20
    80-642 Gdańsk
    (teren hotelu Galion)
 

Zatoka Gdańska to obszerny akwen, który geograficznie rozciąga się także poza granicami Polski, dochodząc do Przylądka Taran na Półwyspie Sambijskim.

Na łamach naszego portalu będziemy omawiać jej zachodnią część, ograniczoną z jednej strony Półwyspem Helskim, z drugiej odcinkiem Wybrzeża do Świbna. Wewnętrzną część tego akwenu stanowi Zatoka Pucka. Granica przebiega od cypla Helu do Cypla Oksywskiego. Z kolei najbardziej oddalona na północny zachód część Zatoki Puckiej, to akwen wyraźnie płytszy, na którym na ogół zafalowanie bywa mniej intensywne niż na Zatoce Puckiej. Linię podziału stanowi Rybitwia Mielizna - piaszczysta łacha, ciągnąca się od Kuźnicy do Rewy.

Zatoka Gdańska należy do obszaru morskich wód osłoniętych. To znakomity akwen, na którym kolejno, po Zalewie Wiślanym, żeglarze "szuwarowo-bagienni" mogą doskonalić swoje umiejętności. Tutaj będziecie mijać się codziennie z dużymi pełnomorskimi statkami, nawiązywać łączność radiową, wysłuchiwać prognoz pogody, pracować na mapie, obsługiwać gps i wiele innych urządzeń jachtowych. Szuwarowcom przypomnę, iż tory podejściowe do portów przecinamy pod kątem prostym a statkom ustępujemy z drogi... Tutaj wreszcie możecie zmierzyć się z większą falą i wiatrem, a nawet być zmuszonym do sztormowania w drodze do portu... Zatoka Gdańska to przedsionek Bałtyku, morza zupełnie innego niż znany wielu Adriatyk z pływaniem od wyspy do wyspy... Jednocześnie jest to akwen bardzo bezpieczny, z dużą liczbą portów, do których wejścia są łatwe, dostępnych oczywiście także dla jachtów morskich. Z pewnością, podczas samodzielnego rejsu można się tutaj bardzo wiele nauczyć.


Nie tylko porty


W trakcie naszego rejsu możemy cumować przy kilku molach spacerowych, wpłynąć w sztuczne ujście Wisły (Przekop Wisły - do Świbna), odnaleźć klimat śródlądowy na odcinku Martwej Wisły (na którą wpłyniemy na przykład Przełomem Wisły w Górkach Zachodnich)

repliki zegarków

Ciekawostki


Poszukiwacze przygód i eksploratorzy mają do odkrycia ruiny Torpedowni w okolicach Gdyni i Półwyspu, wrak okrętu podwodnego i innych statków, okresowo wystające z wody przy Rybitwiej Mieliźnie, zapomniane porty - przedwojenną bazę Dywizjonu Wodnosamolotów w Pucku.

 

Odległości między portami

Schemat wykonałem na podstawie opracowania z przewodnika dla żeglarzy Jerzego Kulińskiego.

1. Górki Zachodnie - Hel 14 Mm
2. Górki Zachodnie - Jastarnia 20 Mm
Jastarnia 27 Mm
3. Górki Zachodnie - Puck 12 Mm
4. Górki Zachodnie - Gdynia 9 Mm
5. Górki Zachodnie - Świbno 13 Mm
6. Gdynia - Jastarnia 18 Mm
7. Gdynia - Kuźnica 11 Mm
8. Gdynia - Hel 18 Mm
9. Gdynia - Świbno 20 Mm
10. Puck - Hel 15 Mm
11. Puck- Jastarnia 9 Mm
12. Puck - Kuźnica 8 Mm
13. Jastarnia - Kuźnica 12 Mm
14. Jastarnia - Hel 15 Mm
15. Hel - Świbno 13 Mm
Gdańsk-Hel 13 Mm